Cysta Bartholiniho žľazy a aké sú jej príznaky?

Cysta Bartholiniho žľazy a aké sú jej príznaky?

Bartholiniho žľaza je párový orgán a nachádza sa po oboch stranách pošvového vchodu. Má za úlohu zvlhčovanie. Pokiaľ dôjde k jej upchatiu alebo k infekcii, môže sa objaviť zápal alebo dokonca absces. Medzi časté prejavy tejto zdravotné komplikácie patria opuchy a začervenanie vonkajších pyskov. Upchatie Bartoliho žľazy mávajú väčšinou tie ženy, u ktorých sa objavuje zápal pošvy.

Príčiny zápalu pošvy

Zápal pošvy môžu spôsobovať baktérie alebo kvasinky, ktoré sa premnožia v našom tele. Medzi najčastejšie príčiny premnoženia patrí zníženie imunity, hormonálna nerovnováha, nechránený intímny styk, nevhodná strava s vysokým obsahom cukrov a kvasníc, nedostatočný odpočinok a spánok. Veľkú úlohu hrá tiež vhodné oblečenie, ktoré by malo byť tesné a z nepriedušných materiálov. Dôležitá je i intímna hygiena. Vhodné prípravky s vyváženým pH pre ženy so sklonom k vaginálnym infekciám ponúka spoločnosť GYNELLA®.
Zápal môže byť pôvodu bakteriálneho, vírusového alebo kvasinkového. Kvasinková infekcia sa prejavuje začervenaním alebo dokonca opuchy intímnych partií, výtokom a svrbením alebo pálením v intímnej oblasti. Liečbu odporučí ošetrujúci lekár.
Bakteriálna infekcia sa prejavuje výtokom, ktorý zapácha po rybách. V intímnych partiách je sa potom môže objaviť svrbenie alebo pálenie. Tiež pohlavný styk môžu sprevádzať nepríjemné pocity. Vírusové zápaly spôsobuje vírus, najčastejšie HPV. Prevenciou je chránený pohlavný styk a očkovanie.
Výskyt akejkoľvek infekcie je vždy potrebné konzultovať s lekárom.

Ošetrenie Bartholiniho žľazy

Akonáhle sa objaví začervenanie alebo opuch pri vchode, je potreba navštíviť lekára. Ak je zápal v počiatku, liečba spočíva v podávaní antibiotík. Ak sa objavil absces, je nutné ho odstrániť chirurgickou cestou – buď sa odstráni iba hnis alebo celá žľaza. V druhom prípadu je znemožnené regresii.