Jak vypadá úklid v bytě, kde žije alergik?

Jak vypadá úklid v bytě, kde žije alergik?

Nejen prach v ovzduší, ale také plísně a roztoči nebo domácí mazlíčci, to vše je problém, o to větší, pokud ve vaší společné domácnosti žije alergik. Pokud chceme uklidit byt tak, aby se alergikovi ulevilo, tak rozhodně jen luxování nestačí.

Koupelna

V koupelně a na toaletě bývá největším problémem vlhkost, která podporuje výskyt plísní. Je tedy zapotřebí zde často a dobře větrat. Plíseň vyhledává především vlhké rohy, proto je potřeba alespoň jednou týdně tato místa vytřít do sucha. Stejně tak kolem vany a umyvadla. Také zkontrolujte kohoutky, zda nekapou.

Ložnice či dětský pokoj

Pokud máte domácí mazlíčky, do míst, kde alergik spí, by neměli mít přístup. Vzhledem k tomu, že postel je sama o sobě místem, kde se často drží roztoči, je dobré vyměnit peřiny z peří za ty z mikrovlákna. Je důležité měnit každý týden povlečení a pokud se jedná o malé děti, které si často hrají s plyšáky, tak hračky také pravidelně perte.

Obývací pokoj

Pokud to lze, nedávejte na okna závěsy a záclony. Můžete je nahradit žaluziemi. Pokud máte čalouněný gauč, pravidelně jej luxujte. Ideální volbou je gauč z kůže, která omezuje výskyt alergenů.

Především v obývacím pokoji bývají častou dekorací květiny. Některé druhy sice pomáhají snižovat znečištění v domácnosti, ale drží se na nich prach. Je tedy nutností jim pravidelně otírat listy. Pozor na zálivku, pokud je hlína hodně vlhká, mohou se v ní tvořit plísně.