Nenápadné komponenty v elektrické síti, bez kterých by to ale nešlo

Nenápadné komponenty v elektrické síti, bez kterých by to ale nešlo

Kdokoliv se trošku vyzná v elektrotechnice moc dobře ví, že tento nadpis příliš mnoho neprozradil. V domácnosti každého z nás denně používáme neuvěřitelné množství různých komponentů, které ve své funkci nelze nahradit a dělají pro nás tak opravdu podstatnou práci. V tomto případě se jedná o takzvané svorky.

Svorky jsou speciálními drobnými komponenty, které umožňují spojování a organizaci různých okruhů. A to nejenom čistě elektronických, ale kupříkladu i detekčních nebo datových. Není ale svorka jako svorka a na rozdíly mezi nejpoužívanějšími z nich se podíváme právě dnes!

Základní řadové svorky patřící do každé domácnosti

Víceméně v každé domácnosti najdeme řadové svorky, které plní víceméně tu nejjednodušší možnou funkci. Většinou za použití upevňovacího šroubu nebo jiného podobného mechanismu stačí do obou stran svorky přivést kabely, mezi kterými potřebujete spojení. Svorka se poté postará o to, aby došlo k přenosu. Zásadní výhodou je, že standardně bývají spoje na kabelech tím nejslabším místem v systému. Jenže v případě, kdy tato místa dokážeme efektivně zpevnit, dostaneme mnohem bezpečnější systém.

Složitější systémy i automatizace jsou hračkou

Mimo té nejjednodušší úlohy, kterou je již zmíněné propojení z jedné strany na druhou, nám dokáží elektronické svorky nabídnout i celou řadu dalších výhod. Mezi ty nejpoužívanější do složitějších systémů se řadí patrové svorky. Jedná se o svorky, které nám svojí stavbou umožňují realizovat mnohem složitější okruhy než jakékoliv jiné. A to jak v horizontálním, tak i ve vertikálním směru. Proto jsou vhodné například i do automatizace a dalších podobných systémů, kde se předává více impulzů a okruhů nežli jen jeden na jeden.

Proč jsou tak moc důležité?

Většinu těch nejdůležitějších věcí jsme řekli, ale rozhodně je dobré si říci, proč jsou vůbec svorky tak moc důležité. Pro moderní systémy je dnes potřeba hlavně spolehlivost, kterou elektro svorky nabízejí. Dnes už není možné v celé řadě systémů zkrátka vypnout systém a opravit jej, nebo dokonce otevřít jeho instalaci. A pojištění převodu signálů, energie a spojů velice kvalitními svorkami je rozhodně tím, co všichni ocení.