Objevte tajemství akustiky při úpravách rozsáhlých sálů

Objevte tajemství akustiky při úpravách rozsáhlých sálů

Ať už jde o kina, divadla, nebo jenom společenské domy, tak je tady akustika jednou z těch nejdůležitějších věcí vůbec. Pokud je akustika na neuspokojivé úrovni, tak je automaticky zážitek návštěvníka velice špatný, i kdyby bylo veškeré úsilí okolí na maximální úrovni.

Specifickým případem jsou potom právě rozsáhlé sály a velké místnosti, u nichž je akustika nepostradatelnou záležitostí, ale zároveň se také akustika stává jednou z největších problémů. Přitom s pomocí profesionálů není zajištění akustiky v takových prostorech problémem, který byste v tom mohli vidět právě vy.

Spolehněte se na profesionální měření

Vzhledem k tomu, že jsou sály velice rozsáhlými komplexními místnostmi, bychom měli počítat s možností profesionálního měření akustiky. To je v rukou správné společnosti hlavním klíčem k tomu, aby se nám vůbec podařilo najít, kde může být v konkrétním prostoru problém. Nemusí se nutně jednat o extrémní úpravy a demolice, protože i drobné změny mnohdy dokážou zázraky.

Sály jsou v tomto případě ještě mnohem specifičtější, než celá řada jiných druhů prostorů a staveb. V rámci sálu počítáme s tím, že budeme potřebovat šířit poměrně hlasité zvukové zdroje na délku desítek metrů. Po tu dobu je ale nepříjemná možnost, že bude hlas nebo zvuk odrážet zpátky v nepřirozeném úhlu. V tom je zkrátka akustika sálů tvrdý oříšek, který rozlouskne právě měření.

Samotné měření a možnosti nápravy

Měření rozhodně neprobíhá pouze z jednoho místa. Zcela naopak se řeší komplexní problematika sálů, která by měla za ideálních podmínek nabídnout všem návštěvníkům stejný zážitek bez rozdílu toho, kde přesně v ten moment stojí. Proto je většinou součástí měření rovnou celá síť přijímačů, které dokáže analyzovat běh zvuku napříč celým prostorem.

Díky takové síti se může podařit najít takové místo, kde vzniká právě zmíněný lom nebo dokonce pohlcení zvuku jako takového. O to se pak starají návrhy a realizace akustických úprav, které v první řadě nabídnou eventualitu k tomu, jek vyřešit daný problém bez jakýchkoliv komplikací. Jak již bylo i zmíněno na řádcích výše, nemusí přitom nutně jít o velice složité změny, protože i drobné změny mohou mnohdy udělat velké rozdíly.