Ovlivňuje vaše matrace vaše zdraví?

Ovlivňuje vaše matrace vaše zdraví?

Vaše postel – místo, kde strávíte třetinu svého života – musí být pohodlná, že? Nic horšího než hrbolatá, tvrdá nebo proleželá matrace, díky které se během dne cítíte unavení z toho, jak se v noci převalujete a házíte sebou.

Pokud trpíte bolestmi zad a špatně spíte, může vaše potíže způsobovat špatná matrace, i když máte pocit, že se vám na ní leží dobře.

TIP: Víme, proč jsou dřevostavby oblíbené u mladých lidí. Jsou rychlé, krásné…

Tvrdost matrace

Optimální úroveň pevnosti matrace závisí na jednotlivci. Zejména o tvaru a pohyblivosti páteře. Tvar páteře „S“ musí být podložen matrací. Pokud tomu tak není, výsledné napětí může způsobit, že se probudíme s bolestmi.

Tvrdé matrace mohou způsobit nadměrné namáhání vaší dolní části zad. Měkké matrace na druhé straně mohou způsobit, že se přirozené křivky páteře prohýbají a také způsobují namáhání kloubů páteře.

Pokud máte relativně tuhou páteř bez velké pohyblivosti, je obvykle lepší měkčí matrace. Pokud se vaše páteř neohýbá zvlášť snadno, měkká matrace se lépe formuje podle vašeho těla a pomůže vám cítit se pohodlně.

Pokud se vaše páteř ohýbá relativně snadno, tvrdší matrace, zastaví páteř v ochabnutí.

Jak často mám čistit matraci a jaký je nejlepší způsob, jak to udělat?

Suchý vysavač je nejlepším způsobem, můžete ho použít k vysávání vlasů a pokožky. Je dobré mít na posteli také chránič matrací, abyste jej mohli pravidelně prát.

Nepoužívejte však k čištění matrace tekutinu, může to vést k plísním. Nemusíte se vysávat pokaždé, když vyměníte prostěradla – jednou za měsíc nebo maximálně dva – obvykle stačí pro optimální čistotu matrace.

Tip: Posypte matraci jedlou sodou smíchanou s několika kapkami oblíbeného éterického oleje a nechte ji hodinu. Vysajte a matrace se osvěží (a tyto oleje jsou také antibakteriální!).