Pšeničné klíčky nám nabízejí celou řadu zdravotních výhod

Pšeničné klíčky nám nabízejí celou řadu zdravotních výhod

Klíčky jsou části každého zrna, napomáhají jeho reprodukci, ale především jsou bohaté na živiny a aktivní látky, mezi něž patří proteiny, vláknina a komplexní sacharidy. Tělu dodají velké množství energie, vitamínů ( B, E, kyselina listová), minerálů ( selen, fosfor, vápník, zinek, železo, draslík) a omega-3 mastné kyseliny.

Proč klíčky zařadit do našeho jídelníčku?

Díky vysokému obsahu vitamínů pomáhají aktivovat náš imunitní systém, působí jako prevence proti celé řadě virů a bakterií, podporují antioxidační aktivitu, jež má za úkol zaměřovat se na vyhledávání volných radikálů, které tělu škodí.

Pomáhají chránit kardiovaskulární systém. Díky pravidelné konzumaci můžete snížit výskyt rizikových faktorů, které vyvolávají některá srdeční onemocnění. Patří mezi ně ischemická choroba srdeční. Díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin podporují kardiovaskulární zdraví.

Vzhledem k tomu, že obsahují komplex vitamínu B, mají pozitivní vliv na správné fungování buněčného metabolismu, který má za úkol přeměňovat živiny ny potřebnou energii.

Ceněný je i za studena lisovaný olej z klíčků. Ten obsahuje vitamín E, koenzym Q10 a také omega-3 mastné kyseliny. Je vhodný pro gastronomické využití. Také v něm nalezneme vitamín K podporující srážlivost krve. Vítané jsou i železo a zinek, které se podílejí na krvetvorbě a rychlejším hojení ran.

POZOR

Vzhledem k tomu, že klíčky obsahují lepek, nejsou tedy vhodné pro ty, kdo s ním mají problémy. Jestliže je chcete zařadit do jídelníčku, který má za úkol redukci diety, je potřeba sledovat příjem kalorií, neboť klíčky mají kalorií velké množství.