Vyčistěte svoje plíce pomocí vhodných potravin

Vyčistěte svoje plíce pomocí vhodných potravin

Plíce tvoří součást dýchací soustavy a jsou velmi důležitým orgánem, který pomáhá rozvádět po těle kyslík a odfiltrovává z těla škodliviny, které se zde hromadí. Pokud jsou plíce zdravé a funkční, pomáhají snižovat riziko vzniku plicních chorob mezi něž patří astma, záněty průdušek, rakovina nebo zápal plic. Je tedy nezbytné a žádoucí udržovat naše plíce zdravé a čisté.

Jak udržet plíce zdravé?

Existuje hned několik různých způsobů – samozřejmostí je nekouřit a snažit se vyhýbat prostředí, v němž se vyskytuje znečištěné ovzduší. Mezi další způsoby patří cvičení, pohyb na čerstvém vzduchu a v neposlední řadě čistící potraviny, které bychom měli zařadit do našeho jídelníčku.

  • Vhodné potraviny

Existuje řada potraviny, které mohou pomoci podpořit správnou činnost plic. Patří mezi ně listová zelenina, česnek, citrusové plody nebo zázvor.

V listové zelenině se nachází velké množství antioxidantů. Antioxidační vlastnosti nabízejí také potraviny s obsahem flavonoidů, které se nacházejí především v ovoci (jahody, borůvky, citrusy, jablka). Na dýchací soustavu mají pozitivní vliv také antioxidanty obsažené v zeleném čaji.

Vhodné jsou i potraviny s obsahem karotenoidů, jež mají preventivní vliv na vznik rakovinných buněk. Karotenoidy se nacházejí především v mrkvi, rajčatech nebo červených paprikách.

Další složku jídelníčku by měly tvořit omega-3 mastné kyseliny, jež snižují výskyt zánětů v těle a jsou účinným pomocníkem proti vzniku některých plicních chorob. Nalezneme je v tučných rybách (losos, makrela), ale obsahují je i semínka a ořechy.

Zapomínat nesmíme ani na dostatečný přísun tekutin, které podporují hydrataci, jež eliminuje vznik zánětů průdušek či astmatu.