Připravte svou chalupu na zimní období

Připravte svou chalupu na zimní období

Pokud patříte mezi chalupáře, dobře víte, že připravit chalupu na zimu je potřeba. Nejen zahrada si zaslouží vaši péči. Také je potřeba zabezpečit dům před nevítanými hosty. Kromě zámku vám mohou pomoci i drobnosti, které vás nebudou stát žádné velké jmění.

Jak na to?

Vzhledem k tomu, že nezvaní hosté si vybírají pro svoji návštěvu místa, která jsou po delší dobu opuštěná, je dobré simulovat vaši přítomnost. Můžete využít časové spínače, které se dají nastavit v nepravidelných intervalech, v nichž budou osvětlovat vnitřek chalupy. Zapnout se dají nejen světla v interiéru či v exteriéru, ale třeba také televizor.

Pokud je venku sníh, je dobré občas na chalupu zavítat a sníh odházet a to nejen kolem dveří, ale také na přístupové cestě.

Pokud máte na chalupě cennosti, které nelze odvést, přesuňte je z dohledu. Lze-li, uložte je do skříní nebo přes ně alespoň položte přehoz.

Vžijte se do kůže zloděje. Je to jednoduché, podívejte se na vaši chalupu očima nezvaného návštěvníka. Zkontrolujte všechny možné přístupové cesty – vrata, bránu, vstupní dveře, okna, garáž, sklep, případně další vchodové dveře. Jsou všechna místa dostatečně zabezpečená? Mají odolné zámky, petlice nebo další potřebná zařízení, která brání vstupu? Dveře či vrata opatřete kvalitními zámky, případně petlicemi, na okna můžete dát okenice nebo modernější bezpečnostní fólie, ty brání jednoduššímu rozbití.

Vzhledem k tomu, že některé chalupy se nacházejí v osadách nebo chatových koloniích, v nichž někteří starousedlíci bydlí natrvalo, požádejte sousedy, pokud s nimi máte dobré vztahy, aby vaši chalupu občas zkontrolovali. V případě, že se jim nebude něco zdát, aby vám dali vědět.