Fytoterapie si nachází stále více příznivců
Fytoterapie je obor, který k léčebným účelům využívá léčivé rostliny. Tento způsob si své využití nachází již z dob dávno minulých a v současné době se stává velmi oblíbeným trendem. Bylinky jsou snadno dostupné a kromě toho, že pomáhají při celé řadě zdravotních obtížích, také tělu dodávají celou řadu užitečných a potřebných látek.
Bylinky si můžete nasbírat a usušit sami. Také lze z nich připravit bylinné oleje či masti. V případě, že si nejste jisti tím, že byste nasbírali ty správné bylinky. Můžete si je, v sušeném stavu, pořídit v lékárnách či specializovaných obchodech. Bylinky lze použít jak na přípravu nálevů či odvarů, tak i pro koupele či bylinné obklady a zábaly. Jsou vhodné také jako doplněk při masážích nebo na výrobu bylinných olejů. Některé z nich se využívají i při aromaterapii. Používat lze pouze jednotlivé druhy nebo směsi.
Dělí bylinky na horké a chladné, svěží a teplé. Mezi horké řadí skořici, zázvor nebo pepř. Do studených patří jitrocel, kostival, divizna. Svěží (vlhké) jsou máta či tykev a teplé (suché) kozlík nebo řepík. Toto dělení je velice důležité, neboť pro stavy chladu se používají bylinky horké a naopak.
Rada závěrem:
Vzhledem k tomu, že existuje celá řada rostlin jedovatých (některé jsou toxické ve větší dávce, jiné při dlouhodobém užívání), některé mohou mít vliv na léky, které užíváte, je tedy nutná opatrnost. Je potřeba dodržovat určené dávkování a pokud si nejste jisti, raději užívání jednotlivých druhů konzultujte se svým lékařem.